cyprus-nature-paralimni

جمعیت

جمعیت قبرس بالغ بر یک میلیون می باشد تقریبا ۸۲۰ هزار نفر در جمهوری قبرس زندگی می کنند اکثر جمعیت در حدود ۷۸ درصد از جمعیت این کشور را یونانی تبارها تشکیل می دهند و ۱۸ درصد ان ترک ها می باشند .شهر نیکوزیا که پایتخت قبرس جنوبی یا قبرس اروپایی می باشد و به دونیم تقسیم شده که بخشی در جمهوری قبرس اروپایی و بخشی در قبرس شمالی قرار دارد جمعیتی در حدود ۳۳۰ هزار نفر را شامل می شود ، شهر لیماسول که بندری تجاری می باشد جمعیتی در حدود ۲۴۰ هزار نفر را به خود اختصاص داده است ، شهر لارناکا جمعیتی بالغ بر ۱۴۵ هزار نفر را دارا می باشد ، شهر پافوس جمعیتی در حدود نود هزار نفر و شهر فاماگوستا که از شهرهای قبرس شمالی می باشد جمعیتی حدود ۴۸ هزار نفر را در خود جای داده است .

منابع طبیعی

قبرس منابع طبیعی متعددی دارد از قبیل فلزات و مواد کانی ، و بر طبق باور عموم نام قبرس از نامی کهن در زبان یونانی به معنای مس گرفته شده است ، این فلز در قدیم بصورت گسترده در قبرس استخراج میشده و هنوز هم مس در قبرس استخراج می شود محصولاتی از ان تولید می شود امروزه در حدود ۲۵۰ معدن در قبرس موجود است
موادی مانند ماسه ، شن ، سنگ اهک ، سنگ گچ ، سنگ ساختمان و خاک رس برای مصارف داخلی از ان ها استخراج می شود ،برای صادرات نیز موادی مانند بتونیت ، سنگ مرمر ،گل سرخ و گل زرد استخراج می شود .
در سال ۲۰۱۱ نیز کشف یک میدان عظیم گازی در حوزه این کشور اعلان شده است .
انتظار می رود که اکتشاف این میدان عظیم گازی توسط شرکت امریکایی نوبل انرژی قبرس را تا دهه ها خودکفا کند و به دیگر کشورها هم صادر نماید .

جغرافیای قبرس

جمهوری قبرس بعد از دو جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است . قبرس جزیره ای است کوچک اما زنده و با طراوت که توانسته است خود رامتحول کند و تبدیل به یکی از دوست داشتنی ترین مکان ها در دنیا برای زندگی و کار شود .
قبرس دارای اب و هوای گرم و افتابی است که سالانه حدود ۳۴۰ روز افتابی را در ان نظاره گر هستیم ، دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی ملایم می باشد ، دمای هوا در زمستان به ۱۲ درجه و در تابستان به حدود ۳۴ درجه سانتیگراد می رسد .
این جزیره زیبا دارای یک دشت مرکزی می باشد که شمال ان را کوه های مخروطی شکل و جنوب ان را دشت های زیبا در بر گرفته است . کوهستان عظیم ترودوس در قسمت غربی و جنوبی این جزیره واقع می باشد . حدود ده درصد این جزیره زراعی است که محصولات عمده ان غلات ، سیب زمینی ، سبزیجات ، مرکبات، حبوبات، انگور، زیتون، هندوانه، خربزه و گل های گوناگون و بسیار زیبا می باشند . مساحت این کشور ۹۰۲۵۱ کیلومتر مربع می باشد .

تاریخچه قبرس

جمهوری قبرس در طول تاریخ در تصرف ایرانیان ، رومی ها ، یونانی ها، امپراطوری عثمانی و سرا نجام انگلیسی ها بوده است قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس بر پایه مشارکت جوامع ترک و یونانی اداره امور را دردست گرفت ، در دسامبر ۱۹۶۳ نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند ، با اغاز عملیات نظامی یونانی های این جزیره ترک ها قبرس را ترک کردند که این درگیری قومی ترک ها و یونانی ها برای یازده سال ادامه پیدا کرد . در پی بروز درگیری دو طرف سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح به جزیره فرستاد که ماموریت ان تاکنون تمدید شده است ، در سال ۱۹۷۴ رییس جمهور وقت قبرس در کودتایی سرنگون شد و ترکیه یگان های ارتش خود را در شمال قبرس مستقر کرد و عملا باعث تقسیم جزیره شد ، اعلام استقلال جمهوری قبرس شمالی فقط از سوی کشور ترکیه به رسمیت شناخته شده است . این جزیره در سال ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست . لازم به ذکر است که این جزیره قسمتی از کشور ایران بوده و در ۳۳۳ سال پیش از میلاد توسط اسکندر مقدونی از ایران جدا شده است

قبرس در جهان

در تمام دنیا از این جزیره به نیکی یاد می شود چرا که این جزیره همه چیز دارد تا شهرتش را به عنوان مرکزی بین المللی در بازرگانی اروپا و بستری مناسب برای سرمایه گذاری حفظ کند . فضای تجارت در قبرس حرفه ای ،لذت بخش و پرمنفعت است .
مهمان نوازی مردمان قبرس و سبک زندگی مدیترانه ای توانسته سرمایه گذاران را جذب کند ، قبرس مکانی امن برای خانواده است که زیر ساخت مدرن را دارا می باشد و مکانی مناسب برای بازرکانان که حامی رشد هستند .
سیستم مالیاتی قبرس و مالیات ده درصدی برای شرکت ها پایین ترین مالیات در اروپا می باشد ، قبرس دولتی چند زبانه است که بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی سازمان ملل در ارتباط با کنفرانس بازرگانی رتبه هشتم جهانی را کسب کرده است .بیشتر سرمایه ها از یونان ، روسیه، بریتانیا و چین می اید .
قرار گرفتن قبرس در محل تقاطع سه قاره اسیا ، اروپا و افریقا موجب شده این کشور پایگاهی برای تجارت شرق باشد و فرهنگ های مختلفی بر ان موثر بوده اند و تمدن های گوناگونی که بر این جزیره اثر گذاشته موجب پیدایش میراث های فرهنگی غنی و متعددی گشته اند .