n1

نام یونانی نیکوزیا ، لفکوزیا می باشد و احتمالا از لفکوس پسر پتولیمی اول مصری گرفته شده است که این شهررا در قرن سوم قبل از میلاد مسیح بنا کرده است . در سال ۳۴۸ میلادی این شهررا بنام لدرا می شناختند و اکنون نیز لدرا نام محبوبترین مرکز تجاری و خیابان شهر می باشد .
حدود قرن دهم این شهر پایتخت جزیره شد و دلیلی که باعث اهمیت این شهر شد تهدید بیگانگان به شهرهای ساحلی از جمله پافوس بود که منجر به مهاجرت ساکنین این شهرهای ساحلی به نیکوزیا که مرکز جزیره بود گردید . نیکوزیا همچنان هم معماری سنتی وبافت سنتی خود را حفظ کرده است و هم امکانات مدرن و امروزی شهری به ان اضافه شده است .

نیکوزیا پایتخت جمهوری قبرس است که به دونیم تقسیم شده است و بخشی از ان در قسمت قبرس شمالی قرار دارد . قسمت قدیمی این شهر در درون دیوارهای قرن شانزدهمی ونیزی و در مرکز شهر تعدادی موزه و کلیساهای دوران بیزانس و تعدادی ساختمانهای قرون وسطایی و کلاسیک جدید قرار دارد، زیبایی این قسمت قدیمی کوچه هایی پرپیچ و خم و خانه های قدیمی ان می باشد .
شهر جدید با امکانات مدرن و اروپاییش در مجاورت قسمت قدیمی قرار دارد . نیکوزیا به موزه هایش معروف است موزه هایی از قبیل موزه جواهرات ، موزه قومیت شناسی ، موزه هنرهای مردمی، موزه مبارزات ملی و .. نیکوزیا دارای مکان های تفریحی بسیاری است از قبیل کافه های متعدد ، رستورانها با انواع غذاهای یونانی ، قبرسی ، اسپانیایی، ایتالیایی، مکزیکی، فست فودهای مشهور ، بار و میکده وکلوپ های شبانه به راحتی دردسترس هستند .